Anasayfa
19 Ocak 2019 Cumartesi
 
19 Ocak 2019 Cumartesi

Modifiye nedir? Nasıl modifiye yapılır?

211 kez görüntülendi

Öncelikle modifiye kelimesinin Türk Dil Kurumu'nda bir karşılığı olmadığını belirterek başlamak isteriz. Yani "modifiye" kelimesinin bir Türkçe kelime olmadığını söyleyebiliriz. Peki nasıl oluyorda TDK'da bir karşılığı olmayan kelime Türkçe de bu kadar çok kullanılıyor. Aslında modifiye kelimesi, ingilizcede kullanılan modify veya modified kelimesinden Türkçe'ye geçtiği ve bu şekilde kullanılan bir tabir olduğu görülmektedir.

 

Modifiye yabancı dildeki karşılığı olan kelimenin tam anlamı olarak dilimizde de bu şekilde kullanılmaktadır. Buna göre modifiye; değiştirmek, değişiklik yapmak, nitelemek, ayarlamak, hafifletmek anlamlarına gelmektedir. Otomobil, motosiklet gibi motorlu ve motorsuz tüm araçlarda ise modifiye teknik anlam olarak ayarlama, kişiselleştirme, değişiklik yapma anlamına gelmektedir.

 

Modifiye Nasıl Yapılır?

Günümüzde modifiye, araçların en çok dış görünümlerinde yapılmaktadır. Araçların dış görünümünde yapılan modifiye, maliyet açısından motor bölümünde yapılandan daha az maliyetli olabileceğinden tercih edilen ilk adımdır diyebiliriz. Araçların motor bölümlerinde yapılan modifiye, daha maliyetli olduğundan ve daha fazla teknik bilgi gerektirdiğinden zahmetli ve zaman isteyen bir iştir. Burada modifiye olgusunu daha iyi tanımlamak açısından örnek olarak bir otomobile yapılabilecek modifiye çeşitlerinden kısaca bahsedilecektir. Daha detaylı bilgiler sonraki yazılarda daha kapsamlı olacak şekilde anlatılacaktır.

 

Modifiye Çeşitleri Nelerdir?

Bir otomobil için dış ve iç görünümünde yapılabilecek modifiye türleri kısaca; body-kit, lastik ve jant, egzoz, cam filmi, aydınlatma far ve lamba değişimi, amortisör, kaput, rüzgarlık (spoiler), tampon, çamurluk, yan aynalar, difizör, yan marşpiyel, koltuk, gergi ve koruyucu barlar, müzik sistemleri, karbon kaplamalar, direksiyon, vites setleri v.b. gibi bölümlerinde yapılan değişikliklerdir.

 

İç bölümünde yani motor bölümünde yapılan değişikler ise genelde daha teknik ve uzmanlık gerektiren, motor değişimi, piston ve yatak, filtre, egzantrik mili, vites kutusu, turbo, valf (Blow-Off Valve), supercharger, chip tuning, Nos (Nitro Oxide System), intercooler, konvektör gibi modifiye türleridir.

 

Araçlarda yapılan bu modifiye türleri görselliği daha ilgi çekici hale getirmek ve performansı arttıracak şekilde yapılması amaçlansada, genelde performans ikinci planda kalmaktadır. Çoğu zaman görsellikte yapılan değişiklikler en çok tercih edilen modifiye türüdür.

Sosyal Medya
Döviz Kurları (T.C.M.B)
Alış
Satış
Dolar
5,3429 TL
5,3526 TL
Euro
6,0908 TL
6,1018 TL
Sterlin
6,9066 TL
6,9426 TL
Hava Durumu
Şehir :
İstanbul Hava Durumu
İstanbul